Ove godine navršava se 113 godina od rođenja Kim Il Sunga ustanovitelja Demokratske Narodne Republika Koreje.
Rođen je 15. travnja 1912. godine, u vrijeme kad je Koreja već bila okupirana od strane japanskog imperija. U ranoj mladosti pristupio je Komunističkoj partiji i uključio se u oružani otpor protiv japanskih okupatora korejskog poluotoka. Vodio je narodno-oslobodilačku oružanu borbu sa sjevernih planina sve do oslobođenja. 9. IX. 1948. godine.
Proglašenjem Demokratske Narodne Republika Koreja, obnašao je ulogu premijera. Znakovito je da su neki od prvih koraka nove vlade, ako izuzmemo jačanje oružanih snaga kao garanta sigurnosti prema van, bili potpuno priznanje ženskih prava. Izjednačena su u potpunosti prava žena i muškaraca u nasljeđivanju, biračko pravo, pravo na jednaku plaću za isti posao, iste mogućnosti obrazovanja, zabrana prisilnih brakova, sloboda izbora prekida trudnoće… Na tom području, DNRK se našla u progresivnijem položaju od mnogih zapadnih država koje se smatraju kolijevkama „ljudskih prava“.
1949. godine osnovana je Radnička partija Koreje, Partija je pod vodstvom Kim Il Sunga, generalnog sekretara, prilikom interpretacije Marksizma-Lenjinizma povela računa o specifičnim povijesnim, političkim, socijalnim i kulturnim okolnostima. To je dovelo do implementacije ideje „Juche“, čija je suština nezavisno vođenje vanjske politike, neovisnost u biranju puteva vlastite izgradnje, kao i u obrani zemlje, uz oslonac na vlastite materijalne i ljudske resurse. Teorija polazi od toga da je „čovjek gospodar svega i odlučuje o svemu“.
DNR Koreja je 1975. godine pristupila Pokretu nesvrstanih i jedna je od najdugovječnijih zemalja kontinuirane izgradnje socijalizma. Taj je kontinuitet zadržala i nakon tektonskih društveno političkih poremećaja 90-ih godina prošlog stoljeća, kada se u velikom broju socijalističkih zemalja dogodila kontrarevolucija.
DNR Koreja i Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija imale su vrlo dobre i prijateljske državne odnose. Predsjednik Kim Il Sung bio je dva puta u posjeti Jugoslaviji, a doček i prijem koji je korejski narod priredio predsjedniku Titu, prilikom njegove službene posjete, bio je, prema dostupnim informacijama, najsadržajniji među Titovim državničkim posjetima.
15. IV. 2025.
Vladimir Kapuralin