Svim borcima NOR-a upućujemo izraze duboke zahvalnosti te, uz njih, antifašistima i građanima Splita čestitamo formiranje prve Narodne vlade Federalne Hrvatske.
Ove godine svečanost je provedena u organizaciji SABA RH, ZUABA SDŽ i SAAB Splita te Grada Splita. Prisutni su, uz brojne građane Splita i strane goste, bili predsjednik SABA HR, Franjo Habulin, gradonačelnik Splita, Ivica Puljak, te predsjednik Saveza Društava Josip Broz Tito Hrvatske, Jovan Vejnović. Delegacije Grada, boračke te političke i društvene organizacije, među kojima SRP i Društvo Josip Broz Tito Split, prema svečanom programu, odale su dužno poštovanje učesnicima ovog izuzetnog povijesnog događaja tradicionalnim polaganjem cvijeća na Spomen kosturnici i grobu Vicka Krstulovića na splitskom Lovrincu, zatim na ploči na bivšoj Gradskoj vijećnici – Narodni trg (Pjaca), uz promenadnni koncert limene glazbe iz Žrnovnice te svečanom akademijom u Hrvatskom domu.
Prije 80. godina, 14. 4. 1945., u staroj Gradskoj vijećnici održana je izvanredna sjednica ZAVNOH-a na kojoj je izabrana prva Narodna vlada Federalne Hrvatske, sastavljena od 11 ministara s predsjednikom Vladimirom Bakarićem na čelu.
Sastav vlade po resorima bio je: predsjednik Vlade Vladimir Bakarić, potpredsjednici Vlade Franjo Gaži i Rade Pribićević, ministar unutrašnjih poslova Vicko Krstulović, ministar pravosuđa Duško Brkić, ministar prosvjete Ante Vrkljan, ministrica financija Anka Berus, ministar industrije i rudarstva Mladen Iveković ministar trgovine i opskrbe Dušan Čalić, ministar poljoprivrede i šumarstva Tomo Čiković, ministar narodnog zdravlja dr. Aleksandar Koharović, ministar socijalne politike Jurica Draušnik i ministar građevina Stanko Ćanica-Opačić.
Split je odabran kao grad koji je gotovo plebiscitarno stao uz Tita i partizanski pokret, svaki treći građanin se borio, a svaki deseti je poginuo u borbi.. Bio je antifašistički, revolucionarni i slobodarski grad, koji je i velikim žrtvama dao značajni doprinos Narodnooslobodilačkoj borbi i konačnoj pobjedi nad okupatorima i domaćim izdajnicima.
Tih dana u Splitu je bio i predsjednik ZAVNOH-a, pjesnik i partizan, Vladimir Nazor, koji je tom prigodom rekao:
„Suđeno je da ta naša Vlada nastane uslijed proljeća… u drevnom starom gradu Splitu… u gradu koji se uvijek opirao okupatorima i pokazao smjelost i odvažnost u najtežim trenucima našeg ustanka“.
Jednako kao i Nazorov, ovacijama je popraćen i govor vidno uzbuđenog Vicka Krstulovića:
„Ja, kao sin grada Splita, želim istaknuti da je naročito zadovoljstvo, naročito priznanje samom Splitu i čitavoj hrvatskoj Dalmaciji te svim njenim žrtvama palim u borbi za slobodu, da se ovaj svečani čin, velik za čitavu našu domovinu, odigrava baš ovdje, u Splitu…“.
Na izlasku iz vijećnice, razdragani narod oduševljeno je pozdravio i cvijećem darivao Predsjedništvo ZAVNOH-a i narodne vijećnike prve Vlade, a posebno Vladimira Nazora, Vicka Krstulovića i Vladimira Bakarića. Klicanje, pjesme i slavlje su se prenijeli na Rivu i trajali sve do kasno u noć.
U svojoj burnoj povijest, ovaj datum, kao i Dan oslobođenja Splita od fašističkih okupatora 25. 10. 1944., spada u najznačajnije datume nakon 1882. godine kada je u Splitu osnovana Narodna vlast, čime je uklonjena dugogodišnja talijanska dominacija gradom.
Slavnu povijest naših predaka nikada nećemo dozvoliti da izbrišu iz kolektivne memorije naših građana. Stoga im vječna slava i veliko hvala za mir, slobodu i progresivni poslijeratni razvoj koje ne mogu osporiti nikakve kvaziznanstvene revizije.
Split, 14. 4. 2025.