Kako je nastao Dan mladosti?
Zvanični podaci govore da je Josip Broz rođen 7. maja 1892. godine u Kumrovcu. Centralni komitet Saveza komunističke omladine Jugoslavije je 25. maja 1945. prvi put organizirao svečanu proslavu Titovog rođendana.
Inače, istog datuma godinu dana ranije je počeo desant na Drvar (Operacija Konjički skok) – njemačka akcija čiji je cilj bio zarobiti Josipa Broza i ukloniti vodstvo partizanskog pokreta u Jugoslaviji. Cilj operacije bio je da se uništenjem središnjih štabova i ustanova nanese težak udarac NOVJ, što bi oslobodilo krupne njemačke snage s Balkana za manevarsku upotrebu. Tito je spašen prilikom desanta njemačkih padobranskih jedinica.
Omladina Kragujevca predlaže masovno omladinsko štafetno trčanje širom Jugoslavije s idejom da mladi, trčeći, predsjedniku donose lijepo izrađene palice i u njima rođendanske čestitke sa željama za dug život i dobro zdravlje. Tako Maršal prvu štafetu prima u Zagrebu 1946.
Na inicijativu Josipa Broza, Centralni komitet Narodne omladine Jugoslavije 1957. godine donosi odluku da se 25. maj proslavlja kao Dan mladosti. Prva Štafeta mladosti kreće 5. maja 1957. iz Kumrovca, Titovog rodnog mjesta. Svake naredne godine krenut će iz drugog mjesta, simbolično obilježavajući značajne datume i događaje iz povijesti Jugoslavije. Konačno, 25. maja, na završnoj svečanosti, sletu, koji se održava na stadionu JNA, Titu će je uručiti najboljima među mladima te godine.
Cilj štafetne palice bio je u tome da se između građana Jugoslavije i između raznih njenih krajeva uspostavi direktna, takoreći fizička, međusobna veza i da se svi oni na isti način povežu s drugom Titom, kao posljednjim primaocem tog predmeta, jedinim koji ga konačno zadržava za sebe, bez obaveze da ga proslijedi dalje. Štafeta je crpila svoju simboličku političku vrijednost upravo iz dodira što većeg broja ruku.
25. 5. 2025.