Članovi društva Josip Broz Tito i Socijalističke radničke partije iz Pule i Istre obavili su, od srijede 7. V. do petka 9. V., trodnevno studijsko putovanje kroz Sloveniju u sklopu obilježavanja završnih događanja na sjevernoj jugoslavenskoj granici u toku završnih operacija pred kapitulaciju njemačke vojske.
Prvo zaustavljanje bilo je u Čabru, gdje je 29. augusta 1944. godine osnovana 43. Istarska divizija NOV. Ispred doma koji nosi ime divizije, dočekao nas je predsjednik antifašista i načelnik općine Tomislav Herman.
Sljedeća etapa bila je razgledavanje Baze 20 i partizanske bolnice Jelendol u Kočevskom Rogu, izuzetno bitnoj bazi za organiziranje i vođenje partizanskih akcija i liječenja bolesnih i ranjenih učesnika otpora.
U Bazi 20 živjeli su i radili članovi Izvršnog odbora i Vrhovnog plenuma Osvobodilne fronte, CK KP Slovenije i Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja, komisije za agitaciju i propagandu, urednici novina, tehničko osoblje i drugi. Ukupno je u 26 baraka živjelo oko 180 ljudi. Bolnica je danas jedna od dvije sačuvane i zaštićene bolnice, od ukupno 24 koliko ih je bilo na prostoru Kočevskog Roga. Iako na samom rubu šumskog područja, ostala je neotkrivena do kraja rata. Od 1995. godine, kada je obnovljena, ušla je u sastav Muzeja novije povijesti Slovenije. Pod zaštitom je države kao spomenik kulture od nacionalnog značaja za Republiku Sloveniju, Muzejska postava dostupna je za posjetioce svakog radnog dana.
Drugog dana, u Mariboru, krenuli smo od Spomenika Borisa Kidriča, a zatim smo u Muzeju novije povijesti upoznati od strane kustosa i povjesničara s ratnim zbivanjima u Mariboru. Stručno i detaljno smo upoznati i sa stradanjem Pohorskog bataljona 8. januara 1943. godine. Boravak u Mariboru zaključen je obilaskom spomenika Slobode i spomenika Taoca.
Put smo nastavili prema Dravogradu, gdje smo obišli poprište bitke za mostove Dravograda, preko kojih su se deseci hiljada ustaša, domobrana, četnika, belogardejaca, Čerkeza, Kozaka, Bugara, njemačkih vojnika i drugih, nastojali dokopati Austrije kako bi se predali Britancima.
11. svibnja 1945. godine, odigrala se posljednja ratna pobjeda vojske NDH protiv partizana. Zatim smo u dvorcu Bukovje, pored Dravograda, u kojemu je za vrijeme Jugoslavije bio smješten granični odsjek, poslušali dva zanimljiva predavanja: predavanje o značaju završnih operacija za konačno oslobođenje jugoslavenskog prostora i njegovih naroda od fašizma – predavač je bio predstavnik Saveza boraca Koroške, Stanislav Ovnič i predavanje o aktualnim zbivanjima u svijetu u kontekstu antifašističkog djelovanja i 80. godišnjice pobjede nad fašizmom – predavač Tomaž Strgar, brigadir u penziji i dugogodišnji slovenski vojni ataše u Moskvi.
Nastavili smo put prema Topolščici, stajući u Velenju, gdje se nalazi najveći spomenik Josipu Brozu Titu. U Topolščici je održana centralna proslava, na mjestu potpisivanja kapitulacije Grupe Armija E od strane genetal-pukovnika Alexandera Löhra, koji je na kraju rata upravljao povlačenjem njemačkih snaga s Balkana prema Njemačkoj. Zarobljen je kod Topolščice, a suđen u Beogradu 16. februara 1947. godine i proglašen krivim za bombardiranje civilnog stanovništva, ubijanje zarobljenika, paljenje sela i nastavljanje borbenih aktivnosti nakon kapitulacije Njemačke. Osuđen je na smrt, a presuda je izvršena 26. februara iste godine.
Treći dan, krenuli smo iz Topolščice prema Ljubljani. Usput smo obišli arboretum Volčji potok, park površine 85 hektara, u blizini Ljubljane.
U Ljubljani je deseteročlana grupa, na poziv ruskog ambasadora u Sloveniji, u prekrasnoj sali Pionirskog doma, gdje su se nekad održavale plesne večeri, prisustvovala obilježavanju Dana pobjede organizirane od strane ambasade Ruske Federacije. Tom prilikom, ruskom ambasadoru, pored čestitke za Dan pobjede, uručen je u znak pažnje i skroman poklon iz Istre. Drugi dio naše grupe otišao je do kuće Josipa Vidmara, gdje je 27. aprila 1941. godine održana Osnivačka konferencija Osvobodilne fronte Slovenije.
Nakon toga, obje grupe priključile su se državnoj proslavi Dana pobjede u sportskoj hali Stožice kapaciteta 14.500 mjesta.
Na sva obilježja koje smo obišli položeni su i vijenci.
Na jugoslavenskom prostoru rat nije završio 8. maja 1945. godine. Neprijatelj je, povlačeći se, pružao žestoki otpor. Pale su još mnoge žrtve, a borbe su trajale još tjedan dana. Zadnja bitka na tlu Evrope odigrala se na Poljanama u Koruškoj 15. maja 1945. godine.








U Puli, 13. V. 2025.
Vladimir Kapuralin