ČESTITKA ZA DAN ANTIFAŠISTIČKE BORBE

Socijalistička radnička partija Hrvatske zahvaljuje borcima NOR-a te čestita našim članovima, simpatizerima i svim antifašistima, kao i svim građanima, dan 22. lipanj 1941. – Dan antifašističke borbe, kada je prije 85 godine formiran Sisački partizanski odred, kao jedan od prvih pokreta općenarodnog otpora fašističkom okupatoru, ne samo u Jugoslaviji, već i u porobljenoj Evropi.

Upravo je toga dana, povodom napada Njemačke na SSSR, 22. 6. 1941. godine, CK KPJ uputio Proglas s pozivom narodima Jugoslavije na ustanak protiv njemačke okupacije: “Vi koji stenjete pod okupatorskom čizmom, svi vi koji ljubite slobodu i nezavisnost, koji nećete fašističkog ropstva – znajte da je kucnuo čas borbe za vaše oslobođenje od fašističkih osvajača. Proleteri sviju krajeva Jugoslavije, na svoja mjesta – vi u prve borbene redove! Zbijte čvrsto svoje redove oko vaše avangarde, KP Jugoslavije!… Spremajte se hitno za posljednji i odlučni boj! Uništavajte fašiste!”

Tako je formiranjem prvog partizanskog odreda, ali i drugih, zapaljena iskra otpora, koji je od malih odreda prerastao u respektabilnu partizansku vojsku koja je, donoseći mir i slobodu, ostvarila grandiozne historijsko – društvene promjene – samoupravni socijalizam.